„Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu pojūčių takeliu“

Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ dalyvavimas visuomenės aplinkosauginiame švietimo projekte „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu pojūčių takeliu“

2020-10-02

Labai apsidžiaugėme galimybe prisijungti prie savivaldybės vykdomo visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu pojūčių takeliu“. Ilgai nieko nelaukę kibome į darbus – sukūrėme veiklos planą, ką įdomaus, originalaus bei kūrybiško visi drauge galime nuveikti projekto metu. Kadangi Vilniaus miesto lopšelio – darželio „Pilaitukas“ „Žuvyčių“, „Paukštelių“, „Meškiukų“, „Ančiukų“, „Smalsučių“ bei „Gudručių“ grupių vaikai – tikri gamtos bičiuliai, pirmiausiai pradėjome nuo savo artimiausios aplinkos tvarkymo. Siekdami ugdyti vaikų ekologinį mąstymą bei siekiant aplinkosauginių tikslų, su vaikais buvo kalbamasi apie mišką, jo gyventojus bei miško augmeniją. Diskusijų metu buvo pastebėta, kad besilankantys miške vaikai aptiko daug gamtos pažeidimų: šiukšlių, nulaužtų medžių, išdraskytų samanų ir skruzdėlynų. Vedini gerų ketinimų ir norėdami prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, nutarėme susitvarkyti šalia savo darželio esantį mišką-parką. Švarinimosi akcijos metu vaikai lankėsi miške, gėrėjosi miško gamta, rinko šiukšles, tvarkė nulūžusias medžių šakeles, aplankė miške esančius skruzdėlynus. Po gerų darbų gamtai vaikai edukacinių filmukų, knygų pagalba sužinojo, kokią grėsmę gamtai kelia miške paliktos šiukšlės, stiklo šukės, plastikiniai maišeliai. Kartu su vaikais pasidžiaugėme nuveiktų gerų darbų gamtai rezultatais. Grįžę po savaitgalio į darželį, vaikai dalinosi įspūdžiais, kaip pratęsė švarinimosi akciją kartu su savo tėvais tvarkydami savo kiemus, šalia esančius parkus, miškus. Taip pat visi džiaugėsi surinktomis ir į darželį atneštomis miško gėrybėmis.

Lopšelio darželio „Pilaitukas“ priešmokyklinio amžiaus vaikai sudalyvavo smagioje edukacinėje veikloje „Pasimatuok eigulio kepurę“. Kartu su eiguliu Raimundu Ereminu vaikai vyko į išvyką po Pilaitės mišką-parką. Edukacijos metu apžiūrinėjome šalia darželio augančius augalus. Didelei vaikų nuostabai eigulys dėdė Raimundas parodęs gudobelės medį pasakė, kad Hario Poterio istorijoje iš šio medžio išdrožtą lazdą turi burtininkas Valdemoras. Išvykos metu eigulys supažindino su miškininko profesija ir jo atliekamais darbais.

Pasivaikščiojimo po mišką metu vaikai susipažino su medžiais ir jų pavadinimais, stebėjo paukščius, ieškojo žvėrelių pėdsakų bei sužinojo įdomių faktų apie miško žvėris. Eigulys atskleidė paslaptis apie miške šliaužiojančius žalčius ir gyvates. Vaikai sužinojo, kad juos galima atskirti pagal kvapą. Pokalbio metu, kai buvo kalbėta apie miško želdinimą, eigulys užsiminė, kad Kaune yra įsteigtas sėklų bankas. Apie tai išgirdęs Vincentas labai nustebo ir pasiūlė šia žinia pasidalinti su tėčiu, kad jis galėtų sėklas įsidėti į banko kortelę. Edukacijos metu vaikai ugdė ekologinio mąstymo įgūdžius, stiprino pažintinius, patirtinius gebėjimus. Grįžę į darželį kartu su miškininku vaikai pasodino pelkinį ąžuolą ir nustebo sužinoję, kad jis gali augti ne tik pelkėje, bet ir darželio kieme. Mažieji gamtininkai davė mažųjų gamtos mylėtojų žodį, kad pasodintą medelį mylės, saugos ir prižiūrės.

Susitvarkę savo artimiausią aplinką, pasimatavę eigulio kepurę bei pasodinę medelį, patraukėme Botanikos sodo takeliais ieškoti, atrasti ir įminti gamtos paslaptis. „Pilaituko“ vaikai su kuprinėmis ant pečių, gera nuotaika pradėjo kelionę į paslaptingą Kairėnų botanikos sodą.    Vyresni  5-6  metų vaikai dalyvavo edukacinėje veikloje „Gamtos žinutė mums“, o priešmokyklinukai turėjo galimybę sužinoti daug įdomybių apie augalus edukacinėje veikloje „Augalų medžioklėje“.

 Kairėnų botanikos sode vaikus pasitiko nuostabi gidė Rasa: vardas labai tinkantis paslaptimi alsuojančiam botanikos sodui. Vaikštinėdami rudenėjančio botanikos sodo takeliais ir klausydamiesi pasakojimų, vaikai susipažino su ten augančiais įdomiais augalais, sužinojo įdomybių apie jų lapus, vaisius, žiedus. Vaikai rinko ir dėjo į kibirėlį tuos nuostabius pasakojimus. Vaikai paragavo sunokintų uogų, apžiūrėjo didelį širšių namą. Kairėnų botanikos sode vaikai susipažino ir su Botanikos sodo gyventojais: slieku, drugeliais. Priėję upelį, visi sukluso ir klausėsi upelio čiurlenimo ir pasakojimo apie sodo paslaptis. Po pasivaikščiojimo botanikos sodo takais gidė visus atsivedė prie „smėlio kopų“ ir pasakė, kad dabar iš surinktos gamtinės medžiagos vaikai galės sukurti „koliažus – paslaptėles“ ir palikti savo žinutę gamtai. Palikę savo „žinutes – paslaptėles“ gamtai ir pilni įspūdžių vaikai grįžo į darželį. O gamta savo ruožtu siunčia žinutes ir mums: mylėkime ir saugokime gamtą, nes tai mūsų namai.

O mūsų „Pilaituko“ priešmokyklinukai vykdė svarbią misiją – medžiojo Botanikos sode augančius augalus. Jie susipažino su sode augančiais augalais, jų rūšimis, tyrinėjo augalų vaisius bei sėklas, sužinojo apie augalų augimui reikalingas sąlygas bei priežiūrą, aiškinosi augalų augimo proceso eigą, sužinojo apie paukščius bei vabzdžius siejančią sąsają. Kartu su gide Rasa apžiūrinėjant jurginų lauką, Elenutė linksmai sušuko: „Pasižiūrėkit, čia tokios gėlės kaip pas babą kaime“. Vaikai pradėjo dalintis įspūdžiais apie sode, kaime augančias bei žydinčias gėles, kaip jas sodina, prižiūri ir grožisi jų žiedais. Tyrinėdami juodųjų kukurūzų burbuoles vaikai diskutavo, kodėl jų sėklos yra juodos. Elanas labai nustebo ir jiems atsakė: „Tai ką, Jūs nežinote, kad ir kukurūzai būną vieni lietuviai, kiti juodaodžiai“.

Sudalyvavę edukacinėse veiklose supratome, kad pažinti ir pajausti miško grožį galima ne tik iš pasakojimų, o tiesiogiai prisilietus prie gamtos, jos paslapčių.

Vedini gerų idėjų sukūrėme ir eksponavome Pilaitės miške-parke savo taisykles, kurias pavadinome „Kaip saugiai elgtis miške“.

Įgyvendinę visas šio mėnesio idėjas bei mintis visi drauge sukūrėme šūkį: „Mažais žingsneliais švarios planetos link“.

 

Rugsėjo mėnesio veiklų grafikas

Spalio mėnesio veiklų grafikas

Lapkričio mėnesio veiklų grafikas

 

          Straipsnį parengė Vilniaus l-d „Pilaitukas“ ikimokyklinio ugdymo pedagogė Gintarė Juozaitytė,

prieš. ugd. pedagogė Virginija Dagileinė,

dir. pav. ugdymui Lilija Dževeckaja